Mobil Arıza Servis Hizmetleri Nasıl Yapılır?

Arıza servis sözleşmesine müteakip müşteri adına (müsteriadı@proasist.com.tr) adresi açılır.

Servis hizmeti sağlayacak lokasyonların adları, adresleri ve yetkilileri varlık yönetimi yazılımına kaydedilerek barkod üretilir. Üretilen barkodlar lokasyonlara yapıştırılır.

Arıza servis hizmeti sağlanacak lokasyonların adları, adresleri ve yetkilileri varlık yönetimi yazılımına kaydedilerek barkod üretilir. Üretilen barkodlar lokasyonlara yapıştırılır. Her barkod müşterilerin adres bilgisini vermektedir.

Servis talepleri 444 28 90 çağrı merkezine veya müşteri adına açılan mail adresine iletilir.

Servis talebi üzerine; içerisinde her türlü alet edevat cihaz ve yedek parça ile donatılmış araçlarımızdan size en uygun ve yakın olanı belirlenir. Operasyon merkezinden iş emri olarak mobil ekiplerin el terminaline gönderilir.

İş emrini alan mobil ekip, adrese ulaştığında el terminali ile işletmede bulunan ProAsist barkodunu okutur. Ekibin işletmeye ulaştığı bilgisi müşteri ve ProAsist yetkililerine mail ya da SMS yolu ile iletilir.

Yapılan servis ile ilgili tüm bilgiler, kullanılan malzemeler çalışma süresi el terminaline işlenir. İşletme yetkilisinin mobil imzası ile onay alınır. Termal yazıcıdan servis formu üretilir ve işletme yetkilisine verilir. İş emri kapatılır. Servis bilgileri, mail veya SMS yolu ile müşteri yetkililerine ulaşır.

Mobil ekiplerin “Mesleki Yeterlilik Belgeleri” ve “İş Sağlığı ve güvenliği” belgeleri olması zorunludur.