Rehber: Yetkili servis mi, özel servis mi?

Bildiğimiz üzere otomobiller de aynı biz insanlar gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Nasıl ki biz hasta olduğumuzda veya check up (genel sağlık muayenesi) yaptırmak istediğimizde hastaneye gideriz işte aynı şekilde otomobillerimizi de arıza verdiklerinde, hasar oluştuğunda yahut periyodik bakım zamanı geldiği vakit servise götürürüz.

Servise götürme konusunda herkes hemfikir, fakat hangi servis: Yetkili servis mi, özel servis mi?

Tabii ki ekonomik gelir farkının bu tercihteki önemi büyük. Örneğin maaşı dolgun bir kişi otomobilini “özel servise mi götüreyim? yoksa yetkili servise mi götüreyim?” diye sorun etmeyebilir. Açıkçası iki servis arasında ciddi bir fiyat farkı olmasa kaleme almaya gerek kalmayabilirdi. Ancak aradaki fiyat farkı yaklaşık iki katı. Hatta bazen daha da açılabiliyor.

Şüphesiz yetkili ve özel servislerin birbirlerine karşı güçlü ve zayıf olduğu noktalar var. Bunların başında fiyatlandırma geliyor. Örneğin özel servis bir işlem için 100 lira işçilik ücreti alırken, yetkili servis aynı işlem için 200-250 lira işçilik ücreti alabiliyor.

Öncelikle özel servislerden başlayalım. Bu sektör Türkiye’de hiç azımsanmayacak bir büyüklüğe sahip. Sırf İstanbul’da 20 tane oto sanayi sitesi var. Bu sanayi siteleri yüzlerce özel servis ve tamirhaneyi bünyesinde barındırıyor. Özel servis denilince akla sadece oto sanayi sitesi gelmemeli elbette. Münferit olarak özel servis açmayı tercih eden birçok işletmeci var. Genel tabloya baktığımızda ülke çapında binlerce özel servis olduğunu görüyoruz.

Bu servisler genelde bir veya birden çok otomobil markasına hizmet veriyor. Örneğin Toyota’nın yetkili servisi sadece Toyota markalı otomobillerin bakım ve servis işlemlerini yapıyor. Ancak bir Toyota özel servisi, aynı zamanda Honda, Mazda, Nissan vs. gibi otomobillerin bakım hizmetini de yapabiliyor. Yani sözün kısası özel serviste marka sınırı yok.

Fotoğrafta görüldüğü üzere özel servislerin çoğunda birçok otomobil markası için hizmet veriliyor. Örneğin Opel, Peugeot, Volkswagen, Chevrolet, Citroen marka otomobil sahipleri bu özel servisi kullanabilir.

Şunu da belirtmekte fayda var; özel servislerde bir standart olduğunu söyleyemeyiz. Yani aynı marka için hizmet veren bir özel servisten gayet memnun kalıp, bir diğer servisten şikayetçi olabilirsiniz.

Yetkili servislere gelecek olursak, bu servisleri açma prosedürleri çok daha zor ve maliyetli olduğu için haliyle özel servislere göre sayıları çok daha az. Ayrıca yetkili servislerde çalışan teknik personelin çok daha profesyonel olması gerekiyor. Daha doğrusu burada çalışan servis elemanları doğrudan üretici firma tarafından eğitime tabi tutuluyor. Böylece randevusuz yer bulmak neredeyse imkansız oluyor.