Servis programının online kullanılması gerekiyor.

Piyasada kullanılan servis programları arasında yüksek bir rekabet var. Fakat bu rekabetin ölçülebilir farkla öne çıkanı online servis programları oluyor. Online servis programları arasında SaaS (Hizmet olarak Yazılım) altyapısına sahip ServisSoft bir bulut yazılımdır. Masaüstü programlara bağlı kalmayı ortadan kaldıran ServisSoft’ un paketlerini inceleryerek 30 günlük demo talep edebilirsiniz. Satış temsilcilerimiz sizinle kısa zamanda iletişime geçecektir.

Piyasada 9000’in üzerinde servis ve bunlara ek olarak 100.000’in üzerinde teknik tamirat yapan hizmet noktası bulunmakta. Pek çok yerli üretim sağlayan merkezin servis hizmetlerini sağlayan firmalar da mevcut. Sektör üretici ve çalışanlarıyla beraber yaklaşık yarım milyon barajına ulaşmaktadır.

Mevcut altyapılarda sistem takipleri yalnızca masaüstü programlar ile yapılıyor. Ayrıca pek çok sistem bulut veritabanına aktarılmadığından büyük külfetler doğuruyor. Küçük işletmelerde yüksek yazılım maliyetleri sebebiyle masaüstü programları dahi kullanılmıyor. Fotokopi kağıtlar ile yapılan iş takibi başedilmesi imkansız boyutlara çıkıyor. Düşük maliyetli yazılımlar ise küçük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

İşletme ölçeklerine göre servis paketi açılabiliyor.

Hazırlamış olduğumuz yazılım ile küçük işletmeleri cüzi miktarlar ile bulut altyapısıyla tanıştırıyoruz. 7 farklı ek modül üzerinde kirala-öde yapısıyla şirketler ihtiyaçları dahilinde yazılım kullanımlarını genişletebiliyor.

Orta ölçekli firmalara ek olarak xls, xlsx, pdf ve pek çok raporlamalar sunuluyor. Çalışanlarının günlük, haftalık ve aylık raporlarını çıkarılıp ileri süreçlerde bu raporlar üzerinden yeni yol haritaları çizebiliyorlar. Yeni işe alım süreçlerinde, eski arıza kayıt raporları incelenerek ihtiyaç duyulan eleman türü belirleniyor.

Büyük çaplı işletmeler ise yazılım içerindeki detaylandırmadan yararlanabiliyor. Bu şirketler müşterilerini yazılım üzerinden call center ile karşılayabiliyor. Türkiye’nin herhangi bir noktasında oluşturdukları alt servis ağlarına iş emri atamaları oluşturup iş akışı sağlayabiliyorlar. Gelen arıza raporlamalarını düzenleyerek AR-GE süreci için yeni üretimlerde hata düzeltmelerine gidebiliyorlar. Geliştirdiğimiz Social Monitoring özelliği ile markalar sosyal medya üzerinden yapılan şikayetlere yazılımımız üzerinden anında ulaşabiliyor. Şikayetin geldiği bölgeye servis atama ve yönlendirme işleminde bulunabiliyorlar.