TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜNDE KALİTE STANDARTLARI VE TEKNİK SERVİSİN ÖNEMİ

Uzun süredir gündemimizi meşgul eden Covid-19 salgını sebebiyle sağlık sektörüne yapılması gereken yatırımların önemi çarpıcı sonuçlar ile tekrar karşımıza çıkmakta. İlaç sektörü ile birlikte tıbbi cihaz sektörü, sağlık alanının en önemli bileşenlerini oluştururken aynı zamanda bu alanda geliştirilen teknolojiler ülkelerin gelişmişlik seviyesinde de belirgin bir rol oynuyor. Yarattığı katma değer açısından büyük önem taşıyan tıbbi cihazlar; sağlık hizmetlerinin sunulmasında, tanı ve tedavinin her aşamasında kullanılmaktadır.

 

Tıbbi cihazlar; doktorlar, sağlık çalışanları ve hastalar tarafından hastaneler,sağlık üniteleri ve evlerde kullanılmak üzere üretilirler. Medikal alandaki cihazların üretim kapasitesi ülkemizde %15 civarında olduğundan, sonuçlar pek çok üründe dışa bağımlı olduğumuzu gösteriyor. Bu sebepten ötürü tıbbi cihaz üretimi ve servis hizmetlerinin kalitesi, sağlık sektörünün gelişmesi açısından hayati önem taşıyor.

 

Tıbbi Cihazlarda Periyodik Bakım

 

Günümüzde küresel boyutta yaşanan pandemi karşısında devletlerin sağlık sektörüne yaptığı harcamalar bir yana,  gerekli tıbbi cihazların temini, bakım ve onarımı virüse karşı tedavide büyük bir etkiye sahip. Salgın dönemi dışında da tıbbi cihazların periyodik bakımı, hasta güvenliği açısından önemli olduğu gibi cihazların daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bu alanda kazanılan tecrübelere göre periyodik bakımı yapılan cihazların, bakımı yapılmayan cihazlara oranla en az % 25 daha az arızalandığını gözlemlenmiştir.

 

Bununla birlikte kullanıcıların karşılaştığı her sorun cihazdan kaynaklı olmayabilir. Tıbbi cihazların kullanıldığı alan, cihazı kullanan kişilerin yeterli bilgiye sahip olmaması ve uygulama yöntemi de cihazlarda arıza yaşanmasına sebep olan nedenler arasındadır.

 

Sağlık alanında hasta tedavisinde kritik öneme sahip olan tıbbi cihazlar, gelişen teknoloji ile paralel olarak geliştirilmeli ve yenilenmelidir. Ayrıca cihazı kullanan kişilerin doğru bir eğitim alması, zaman kaybına yol açan sorunların çözülmesini ve daha verimli bir çalışmayı beraberinde getirecektir.