Yetkili Servis Nedir? Yetkili Servisler Kendilerine Verilen Malı Tamir Etmek Zorunda mıdır? Tüketici Hakları Nelerdir?

Tüketim gün geçtikçe artan ve gelişen bir olgudur. Tüketim sürecinde tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılanması temeldir. Bu ihtiyaçlar sadece satış anını kapsamaz. Satıcılar satış işleminden sonra da bazı hizmetleri tüketiciye sağlamak zorundadır. Satış sonrası hizmetlerin en önemlisi yetkili servis hizmeti sunulmasıdır. Yazımızda teknik servis olarak ta bilinen yetkili servislere ilişkin tüketicilerin bilmesi gereken önemli noktalara değinilecektir.

Yetkili Servis İstasyonu Nedir?

Yetkili servis istasyonu: Üretici veya ithalatçıların ürettikleri veya ithal ettikleri mallar için; kullanım ömürleri süresince satış sonrası montaj, bakım ve onarım hizmetlerini yürütmek üzere, kendileri tarafından veya aralarındaki sözleşme uyarınca, bu amaçla yetki verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulan ya da kurulmuş bulunan tesisleri, ifade eder.

Yetkili Servis İstasyonu Kurulması Zorunlu Mudur?

Günümüzde birçok ürün çeşidi için yetkili servis istasyonu kurulmak zorundadır. Bu ürün çeşitlerini yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlerle paylaşacağız.

Satın Aldığımız Ürünlere Ne Kadar Süreyle Yetkili Servisler Onarım Hizmeti Sağlamak Zorundadır? Verdiğimiz ürünleri kaç gün içerisinde tamir etmek zorundalar? Yetkili servisler nerelerde kurulmak zorundadır?

Üretici veya ithalatçılar, ekli listede yer alan her mal grubu için belirtilen kullanım ömrü süresince, satış sonrası hizmetleri sağlamak üzere yine ekli listede tespit edilen yer, sayı ve özellikte yetkili servis istasyonunu, yeterli teknik kadroya sahip şekilde kurmak zorundadır.

Yetkili servisler aşağıda paylaşılan listede belirtilen ürünlere listedeki kullanım ömürleri boyunca servis hizmeti sağlamak zorundadır. Ayrıca yetkili servisler kendilerine verilen ürünleri listede belirtilen tamir süreleri içerisinde tamir etmek zorundadır. Aşağıda paylaşılan listeden ürününüzü bulun ve orada belirtilen kullanım ömrü boyunca size teknik servis hizmeti sağlanmak zorundadır.

 LİSTE

Yine üretici ve ithalatçılar yukarıdaki listede belirtilen bölge ve sayıda teknik servis hizmeti sağlamak zorundadır.

En sık rastlanılan örnekleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz;

Cep Telefonları;

Kullanım Ömrü 5 Yıldır,

7 COĞRAFİ BÖLGEDE TOPLAM 20SERVİS bulunmak zorundadır

azami tamir süresi 20 iş günüdür.

Binek Otomobiller;

Kullanım Ömrü 10 YIL,

7 COĞRAFI BÖLGEDE TOPLAM 20 SERVIS ISTASYONU,

azami tamir süresi 30 İŞ GÜNÜ,

BUZDOLAPLARI;

Kullanım Ömrü 10 YIL,

HER COĞRAFİ BÖLGEDE EN AZ 5 ADET OLMAK ÜZERE 7 BÖLGEDE TOPLAM 60 SERVİS,

azami tamir süresi 20 İŞ GÜNÜ

TELEVİZYONLAR;

Kullanım Ömrü 10 YIL

HER COĞRAFİ BÖLGEDE EN AZ 3 ADET OLMAK ÜZERE 7 BÖLGEDE TOPLAM 40 SERVİS,

azami tamir süresi 20 İŞ GÜNÜ