Yetkili Servis ve Özel Servis Farkı

Yetkili servis ve özel servis fiyatları arasında ciddi fark vardır.

ORİJİNAL PARÇA

Özel servisler genellikle muadil, yan sanayi parça kullanır.

GARANTİ

Yapılan işlemlere garanti verilmesi ve garanti kapsamı.

SÜRE

Özel servisler genellikle çok daha hızlı işlem yapar.

Fixplan Teknik Servis Logo

Fixplan Avantajları

Türkiye’nin Yeni Nesil Teknik Servisi

 Garanti Kapsamı içinde ve dışında hizmet
 30 Dakikada Yerinde Tamir Hizmeti
 Tüm işlemlere Garanti Belgesi
 Orijinal ve Yan Sanayi ürün seçenekleri
 Profesyonel ekipman ve teknik ekip

Bilmeniz Gerekenler

Yetkili Servislerin ve Özel Servislerin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. iPhone ve diğer telefonlarınız için özel servis seçerken titiz davranmanız ve belli başlı konulara dikkat etmeniz durumunda özel servislerden çok kaliteli hizmet alabilirsiniz. Ancak yanlış seçim size para ve ciddi zaman kaybına hatta ileri derecede arızalar için telefonunuzun tamamen bozulmasına sebep olabilir.

Yetkili servis ile özel servis arasında ilk göze çarpan detay fiyatlardır. Genellikle yetkili servis ile özel servislerin fiyatları arasında bir uçurum olur. Peki bu neden böyledir?

Fiyat Politikası

Yetkili servisler için belirlenen bir fiyat politikası vardır. Hiç bir yetkili servis bu fiyatların altında hizmet sunamaz. Özel servisler ise dilediği fiyat üzerinden hizmet verebilir. Hatta bazen, müşteri kazanmak adına kampanyalar düzenleyerek karsız bile işlem yapabilirler.

Orijinal Ekran ve Yedek Parça

Yetkili servislerde mutlaka orijinal yedek parça kullanılır ve maliyeti yan sanayi ürünlere göre çok daha yüksektir. Çoğu özel servis hem orijinal hem de yan sanayi ürünlerle hizmet vermektedir ancak orijinal olduğu belirtilen ürünler de yan sanayi olabilmektedir. Bu durumda müşteride ciddi bir güven sorunu oluşturmaktadır.

Samsung, Vestel, Casper gibi birçok telefon üreticileri, özel servislere orijinal yedek parça satışı yapar. Ancak, Apple ve diğer bazı markalar politikaları gereği yedek parça satışı yapmamaktadır. Bu da, özel servislerin işini orijinal parça teminini konusunda zorlaştırmakta ve yan sanayi ürünlere teşvik etmektedir.

iPhone XS ve XR Karşılaştırması

Güven

Eğer özel servisten hizmet alacaksanız, çok iyi bir araştırma yapmalısınız. Takılan parçalara belgesi ile birlikte garanti verilip verilmediğini mutlaka sormalısınız. Sözlü verilen garantilere kesinlikle güvenmemelisiniz çünkü garanti kapsamı ve süresi detaylı bir şekilde belirtilmediği taktirde mağdur olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Sektörde çok ucuz fiyatlarla çalışıp ürünlerine orijinal diyenlere itibar etmeyin! iPhone orijinal cam değişimi gibi sözlere inanmayın! iPhone orijinal cam değişimi diye birşey yoktur! Ekran orijinal olarak değişim yapılabilir ancak cam değişimi orijinal olamaz. Bu işlem, kırılan iPhone ekran camı yerine yapıştırılan yeni bir camdır ancak orijinal iPhone ekran camları kırılmaya çok daha dayanıklı güçlendirilmiş Gorilla Glass ile gelmektedir. Yerine takılan camlar ise çok kolay kırılmaktadır.

Teknik Servis Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz başlıklı yazımızda bu konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz ve mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara

Garanti Kapsamı

Telefonunuz halen garanti kapsamında ise, ücretsiz onarım için yetkili servislere gitmelisiniz. Ancak unutmayın, ekran kırılması, sıvı teması, darbeye dayalı hasarlar veya kullanıcı hatası olarak nitelendiren hiç bir arıza garanti kapsamına girmez. Yetkili serviste, ücret ödeyerek tamir gerçekleştirebilirsiniz ve garantiniz bozulmaz. Özel servisler ise çok daha hızlı ve ekonomik çözümler üretebilir ancak telefonunuz garanti kapsamı dışında kalabilir.

Telefonunuza takılan yedek parçalara garanti verilmesinin dışında, özel servislerde yaptıracağınız işlemler telefonlarınızı garanti kapsamı dışında bırakabilir. Fixplan olarak dünyanın en kaliteli ekipmanları ve Türkiye’nin en deneyimli teknik kadrosu ile çalışıyoruz. Kullandığımız tornavidalar bile ABD’den ithal edilmekte ve cihazlarınızda en ufak bir kılcal hata bile olmaması için ciddi yatırımlar yapıyor, ciddi özen gösteriyoruz. Ancak; hiçbir zaman cihazınız garanti kapsamından çıkmaz demiyoruz! Bunu diyen varsa, muhtemelen mağdur olacaksınız demektir.

Cihazınızın garanti kapsamının devam edip etmeyeceği Apple teknisyenlerinin kararlarına bağlıdır.

iPhone Anakart ve Diğer Arızalar

Anakart arızalı olan iPhone cihazlar, Apple yetkili servisleri tarafından tamir edilemezler. Bu nedenle size bir ücret karşılığında telefonun yenisini teklif ederler. Fixplan olarak tüm iPhone modellerine profesyonel olarak anakart tamir hizmeti sunuyor ve tüm işlemlere garanti veriyoruz. Çok daha ekonomik fiyatlara cihazlarınızı onarıyor ve ilk günkü gibi yapıyoruz. Ayrıca garanti kapsamı dışında olan cihazlar için de anakart tamiri mümkündür.

iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max modelleri arka kasaları kablosuz şarj teknolojisini kullanabilmek adına cam olarak tasarlanmıştır ve yeni çıkacak modellerde muhtemelen cam olarak üretilmeye devam edecektir. Kasanın cam olması beraberinde bir sorun getiriyor. Kırılma ve çatlama problemi!

iPhone telefonlarınızın ekranı kırıldığı taktirde ücretli olarak değişim yaptırabilirsiniz ve garantiniz devam eder. Ancak, arka cam kırıldığı taktirde cihazınız garanti kapsamı dışında bırakılır! Birçok kişi tarafından garip ve saçma gelen bu politikanın bir nedeni var. iPhone arka cam değişim işlemi oldukça zor, uzun süren ve zahmetli bir iştir. Apple bununla uğraşmak yerine belli bir ücret karşılığında telefonun yenisini teklif eder. Yüksek bir ücret karşılığında!

Fixplan olarak biz ise tüm iPhone modellerinin arka camlarını kusursuz olarak değiştirebiliyoruz. Randevu almanız ve 2-3 saat telefonu bize bırakmanız yeterli.

Sonuç

Dediğimiz gibi yetkili servis ve özel servislerin farklı avantajları var.

Özetle, eğer bir özel servis seçecekseniz bu konuda çok dikkatli olun ve konuyla ilgili yazımızı mutlaka okuyun. Yapılan işlemleri, parça kalitesini, işlem süresini, garanti sürecini, güven konusunu ve fiyatları değerlendirin.

Garanti kapsamında işlem yaptıracaksanız ve 10-15 gün kadar telefonsuz kalabilecekseniz, yetkili servisleri tercih edin.